Декриміналізація дезертирства та самовільного залишення частини (СЗЧ)

20 серпня Верховна Рада України прийняла Закон 3902-IX яким до Кримінального та Кримінально-процесуального Кодексів було внесено зміни що дають можливість на звільнення військовослужбовців, які вчинили дезертирство чи самовільне залишення місця служби (СЗЧ) від кримінальної відповідальності у разі їх добровільного повернення на місце служби.

Закон 3902-IX набрав законної сили з дня наступного після його офіційного опублікування – 7 вересня. Отже, тепер ч. 5 статті 401 КК містить норму про те, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила правопорушення, передбачене статтями 407 (самовільне залишення військової частини або місця служби) чи 408 (дезертирство), може бути звільнена від кримінальної відповідальності та уникнути тюремного покарання за певних умов:

  • такі дії (дезертирство, СЗЧ) скоєні вперше;
  • особа, яка вчинила ці дії добровільно звернулася до слідчого, прокурора або суду з наміром повернутися до своєї або іншої військової частини для подальшого проходження служби;
  • наявність письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження служби цією особою.

Таким чином, для звільнення від кримінальної відповідальності необхідно виконання сукупності умов: правопорушення вчинено вперше, особа добровільно звертається з клопотанням, і командир військової частини надає письмову згоду. При цьому слід відзначити, що Головне юридичне управління Верховної Ради звернуло увагу на те, що рішення суду про звільнення від кримінальної відповідальності залежить від дій третіх осіб, зокрема від письмової згоди командира. Водночас не визначено чіткі критерії, якими керується командир при прийнятті рішення на продовження служби.

Відстрочка від призову за мобілізацією