Передача права власності на майно в колі родини, найчастіше відбувається шляхом укладення договору дарування або через передачу у спадщину. Томі варто розглянути основні відмінності цих варіантів передачі прав власності.
Договір дарування та спадкування за заповітом є двома різними способами передачі права власності на майно. Кожен з них має свої особливості та відмінності:
Час переходу права власності
Спадкування майна за заповітом відбувається тільки після смерті власника майна (спадкодавця). До цього моменту майно залишається у власності спадкодавця.
Натомість перехід права власності за договором дарування майна передбачає передачу майна та права власності від дарувальника до обдарованого за життя дарувальника. Право власності на майно переходять до обдарованого одразу після підписання договору.
Форма документу
Нотаріальному посвідченню підлягають і заповіт, і договір дарування, однак, щодо посвідчення заповіту є певні виключення. Заповіт власник майна може оформити без отримання від спадкоємця згоді на отримання цього майна після смерті спадкодавця та навіть без повідомлення спадкоємця про те, що складено заповіт на його користь.
Договір дарування укладається за взаємною згодою сторін, тобто дарувальник добровільно передає майно, а обдарований приймає право власності на це майно.
Юридичне оформлення переходу права власності
Спадкування: спадкоємець за заповітом повинен подати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса у строк, встановлений для прийняття спадщини. В результаті прийняття спадщини, такий новий власник у якості правовстановлюючого документа на майно матиме свідоцтво про прийняття спадщини.
Договір дарування обов’язково укладається у письмовій формі, а для передачі права власності на нерухоме майно обов’язковим є нотаріальне посвідчення договору дарування та його державна реєстрація.
Оподаткування
В обох випадках оподаткування залежить від ступеня рідства між дарувальником та обдарованим та спадкодавцем і спадкоємцем.
Договір дарування: обдарований може сплатити податок на доходи (ПДФО), якщо дарувальник не є членом його родини першого чи другого ступеня споріднення.
Спадкування за заповітом: податки залежать від ступеня споріднення, але спадкоємці першого та другого ступеня споріднення зазвичай звільняються від оподаткування.
Можливості оскарження
Заповіт може бути визнаний недійсним у разі порушення прав обов’язкових спадкоємців або в разі виявлення фальсифікацій, примусу до складання заповіту.
Договір дарування може бути оскаржений у суді, якщо є докази примусу, недієздатності дарувальника чи інших порушень.
Отже, договір дарування дозволяє передати право власності на майно одразу (з моменту підписання договору), заповіт, який передбачає перехід права власності на майно є способом розпорядження майном на час після смерті власника такого майна (спадкодавця). З огляду на розглянуті особливості та відмінності передачі майна за заповітом та договором дарування, вибір між цими механізмами залежить від життєвих обставин, бажань власника майна та юридичних нюансів оформлення.