Декретна відпустка по догляду за дитиною на бабусю чи дідуся

Статтею 18 Закону «Про відпустки» передбачено, що після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Але, така відпустка також може бути надана бабусі, дідусеві, іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною, або особам, які усиновили, взяли дитину під опіку, є прийомними батьками чи батьками-вихователями.

Як оформити відпустку на родича, що фактично доглядає за дитиною?

Для того, щоб оформити відпустку по догляду за дитиною бабусі, дідусеві чи іншому родичу, який буде фактично доглядати за дитиною, потрібно подати до місця роботи (того, хто йде у декретну відпустку) такі документи:

  • Заяву про надання відпустки для догляду за дитиною до трирічного віку.
  • Копію свідоцтва про народження дитини.
  • Довідку про те, що мама дитини не скористалася правом на декретну відпустку по догляду за дитиною за своїм місцем роботи (навчання, служби) і не претендує на допомогу, або вийшла на роботу до закінчення терміну відпустки і виплати по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати).
  • Документ, що підтверджує родинний зв’язок доглядальника із дитиною.

До прикладу: бабуся з боку батька дитини може підтвердити зв’язок такими документами: свій паспорт, паспорт сина (батька дитини), свідоцтво про народження сина (батька дитини), а вже у свідоцтві про народження дитини, по догляду за якою оформляє відпустку бабуся, буде видно родинний зв’язок онука/онучку з бабцею по батьківській лінії.

Чи можна ділити декретну відпустку між різними членами родини?

Так, це можливо. Частина сьома статті 179 КЗпП України дозволяє використовувати відпустку для догляду за дитиною частинами. До прикладу: у перший рік така відпустка може бути надана матері, на другий рік – бабусі, а на третій рік – батькові дитини.

Зверніть увагу: наведені правила стосуються також осіб, які усиновили дитину, взяли її під опіку, є прийомними батьками чи батьками-вихователями.