Довіреність: види, строки дії, хто має право оформити

Ще дещо про довіреності. Отримати або видати довіреність в багатьох ситуаціях може бути дуже зручно и корисно, якщо не можете особисто вчинити певні дії і є необхідність доручити виконання своїх повноваження іншій особі.

Довіреність – що це?

Відповідно до ст. 244 ЦК України, довіреність – це письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.

Строк дії довіреності

Строк довіреності встановлюється у довіреності. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії (ст. 247 ЦК України)

Види довіреностей

Довіреності є різних видів залежно від мети, тобто від того, для чого вона видана:

Генеральна довіреність – для здійснення різноманітних юридичних дій або угод.

Разова довіреність – видається для виконання конкретної юридичної дії або укладення угоди (до прикладу: для прийняття спадщини, укладення договору).

Спеціальна довіреність – для здійснення певної кількості однотипних юридичних дій (до прикладу: для отримання вантажів).

Оформлення довіреності

Форма довіреності має відповідати нормам закону відповідно до якого вчинятимуться правочини, на які в довіреності делеговано повноваження.

Довіреність оформлена у нотаріуса

Нотаріально посвідчена довіреність потрібна в разі делегування повноважень для укладання/ розірвання угод які підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню, та в усіх випадках, коли для вчинення певних правочинів довіритель мав би бути особисто присутнім або особисто отримувати певні документи.

У довіреності завжди слід  чітко визначати юридичні дії, які належить, або які має повноваження вчинити повірений (до прикладу: право на відкриття банківського рахунку, право отримувати документи від установ та організацій, право на відчуження майна, тощо)

Довіреність посвідчена посадовою особою

У ст. 245 ЦК України передбачено коло посадових осіб, які за певних обставин мають право посвідчувати довіреності. Довіреності, посвідчені зазначеними посадовими особами, прирівнюються до нотаріально посвідчених. До прикладу, зараз в умовах військового стану, все частішими є випадки, коли довіреності посвідчуються командирами частин.

Довіреність посвідчена в організації

Довіреність може бути посвідчена в організації, але тільки в межах делегування тих повноважень, які пов’язані з діяльністю саме цієї організації, до прикладу: на одержання поштової кореспонденції (поштових переказів, посилок тощо), на представництво організації в рамках якоїсь події, на одержання коштів організації в банку, тощо. Довіреність видана від імені юридичної особи може бути видана її керівником, органом або іншою особою, яка уповноважена на це установчими документами юрособи.