14 травня Верховна Рада прийняла в цілому як закон законопроект 10298, яким внесла зміни до Сімейного кодексу України щодо визначення осіб, які не можуть бути усиновлювачами.
Вагомою зміною є те, що раніше п. 5 ст.212 СКУ передбачав заборону усиновлювати дитину для осіб, які перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері, однак зараз зміст цієї заборони розширено та уточнено: особи, які мають психічні розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин, наявність яких встановлено на підставах, передбачених Законом «Про психіатричну допомогу» та іншими законами, у порядку, затвердженому КМУ.
Законопроект 10298 вніс зміни до ст. 212 Сімейного кодексу України, яка визначає коло осіб, які не можуть стати усиновлювачами:
- є громадянами держави-агресора та/або держави, щодо якої Україною застосовано секторальні санкції;
- перебувають у шлюбі з громадянином держави-агресора та/або держави, щодо якої Україною застосовано секторальні санкції
- вчинили домашнє насильство, насильство за ознакою статі та до них було застосовано адміністративне стягнення за його вчинення;
- мають психічні розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин, наявність яких встановлено на підставах, передбачених Законом «Про психіатричну допомогу» та іншими законами, у порядку, затвердженому Кабміном (раніше пункт передбачав заборону для осіб, які перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері)
- мають захворювання, розлади або стани, перелік яких затверджений МОЗ, які встановлені за результатами медичного огляду, проведеного у порядку, затвердженому Кабміном (п. 8)
особи, які були засуджені за:
- злочини проти основ національної безпеки,
- кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи,
- проти громадської безпеки,
- громадського порядку та моральності,
- у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів,
- миру, безпеки, людства та міжнародного правопорядку,
- за злочини, передбачені статтями 164, 166, 167, 169, 181, 187 КК,
- або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень.