Хто зобов’язаний застосовувати РРО

Податкова нагадала та роз’яснила основні вимоги та зміни правил обов’язкового використання РРО/ПРРО при здійсненні господарської діяльності.

Хто зобов’язаний застосовувати РРО/ПРРО?

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, усі суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій або безготівковій формі (зокрема – за допомогою платіжних карток, електронних платіжних засобів, жетонів, чеків тощо), зобов’язані проводити такі операції через зареєстровані та фіскалізовані РРО або ПРРО. Це правило поширюється на діяльність у сферах торгівлі, громадського харчування та послуг.

Обов’язкове застосування РРО/ПРРО також передбачено при операціях із приймання готівки для подальшого здійснення безготівкових розрахунків.

Коли РРО/ПРРО не застосовуються?

Перелік винятків затверджений КМУ: перелік видів діяльності, які дозволено вести без РРО/ПРРО, визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до ст. 10 Закону № 265.

Винятки для ФОП: РРО/ПРРО не використовуються фізичними особами – підприємцями першої групи єдиного податку, а також тими, хто:

  • приймає оплату виключно банківським переказом на IBAN;
  • здійснює торгівлю в селах із використанням розрахункових книжок (за умови, що не продають підакцизні товари і не здійснюють дистанційного продажу).

Винятки за місцем діяльності: згідно з п. 12 ст. 9 Закону № 265, РРО/ПРРО не застосовуються, якщо в місці надання послуг або передачі товару не відбуваються готівкові розрахунки (наприклад, склади або оптові бази).