Досить часто, через бажання зберегти офіційний документ непошкодженим, захистити його від впливу вологи та бруду, вдаються до ламінування офіційних паперів та документів. Однак, у більшості випадків, заламінований паперовий офіційний документ після його ламінування, буде оцінюватись як пошкоджений, попри те, що матиме ідеально збережений зовнішній вигляд.
Загалом, законодавство не містить прямої заборони на ламінування офіційних паперів чи документів. Проте, законодавство зобов’язує державні органи, реєстраторів, нотаріусів та інші організації працювати виключно з оригіналами документів (або за умови їх пред’явлення).
В тому разі, якщо паперовий документ покрито ламінацією, не завжди можливо встановити його справжність. До прикладу, державний реєстратор чи нотаріус через щільну плівку-ламінацію не може встановити чи є документ оригіналом, чи це просто гарно зроблена кольорова копія у плівці. Тому, такий документ можуть розглядати як пошкоджений та не прийняти його в роботу для вчинення нотаріальних дій. Довести, що документ справжній важко, бо експертизу справжності ламінованого документу провести неможливо.
Окрім цього, на ламінованому документі неможливо:
- проставити штам апостилю;
- внести зміни чи доповнення, зробити належні в деяких випадках відміткі;
- зробити виправлення.
До прикладу, апостиль проставляється на свідоцтвах про народження чи реєстрацію/розірвання шлюбу для того, щоб ці документи мати юридичну силу за кордоном, але на ламінованому документі неможливо проставляти відмітки чи штампи. Тому, доведеться отримувати дублікат документу замість пошкодженого щоб на ньому можна було поставити апостиль.
Окрім нотаріусів та державних реєстраторів, при перетині кордону працівники прикордонної або міграційної служб також обґрунтовано можуть мати питання до ламінованих документів та вимагати подання замість них оригіналу документу.
Зверніть увагу: державні органи, реєстратори, нотаріуси та інші організації приймають у роботу тільки ті заламіновані документи, ламінування яких прямо передбачено чинним законодавством (пенсійне посвідчення, диплом про освіту, посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію ТЗ, тощо), а також документи які виготовлені з полімеру одразу (ID-картка, посвідчення водія, пенсійне посвідчення, тощо)