Індивідуальна знижка надана фізичній особі є додатковим благом та підлягає оподаткуванню

Надання продавцем індивідуальної знижки фізичній особі вважається додатковим благом, а отже, має оподатковуватись – позиція Верховного Суду України.

Обставини справи

У спірних правовідносинах юридичної особи (продавця) та органу податкової служби суди нижчих інстанцій встановили, продавець продав фізособі автомобіль Mercedes-Benz GLC 250 d4MATIC Coupe за ціною 100 000 грн (без ПДВ), хоча оціночна вартість авто підтверджується єдиним документом про балансову вартість на дату продажу, та за відомостями підприємства складала 1 491 547,56 грн (без ПДВ). На підставі чого, суди дійшли висновку про те, що продаж ТЗ на користь фізичної особи за ціною 100 000 грн (без ПДВ) свідчить про те, що позивач (продавець) надав фізособі додаткове благо у вигляді суми знижки від звичайної вартості товару, індивідуально призначеної для такого платника податку.

При перегляді цієї справи Верховний Суд визнав, що факт надання додаткового блага у вигляді індивідуальної знижки був належним чином установлений, а балансова вартість відчудженого ТЗ значно перевищує фактичну ціну договору.

Верховний Суд погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, оскільки, факт надання юридичною особою (продавцем) фізичній особі (покупцю) індивідуальної знижки є додатковим благом, який повинен включатися до загального оподатковуваного доходу та оподатковуватися, що зумовлює обов`язок позивача як юридичної особи (продавця) нарахувати та сплатити від імені фізичної особи (покупця) необхідні податки та збори, чого позивачем зроблено не було.

Отже, Верховний Суд визнав правомірною позицію органу ДПС щодо збільшення суми грошових зобов`язань з ПДФО та ВЗ з доходу, отриманого як додаткове благо у вигляді індивідуально призначеної знижки звичайної ціни (Постанова КАС у складі ВС від 02.05.2024 у справі № 320/3024/22).

Рієлтор, договір оренди нерухомості