Кабінет Міністрів України своєю постановою №94 від 28 січня 2025 року вніс зміни до постанови №1338 затвердивши нові критерії направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи.
Згідно з новими критеріями, направлення на оцінювання здійснює лікуючий лікар або голова військово-лікарської, медичної (військово-лікарської), лікарсько-експертної комісії на огляд до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування у наступних випадках:
1. Настання строку повторного огляду, встановленого МСЕК або повторного оцінювання встановленого експертною командою, або необхідність встановлення інвалідності після досягнення дитиною з інвалідністю повноліття (направлення можливе не раніше ніж за 2 місяці до цієї дати).
2. Наявність стійкого або незворотного захворювання (захворювання триває від 12 місяців або з прогнозом, що воно триватиме щонайменше 12 місяців чи може спричинити передчасну смерть, а також за відсутності шансів на значне покращення стану навіть за умови найкращого доступного лікування).
3. Тимчасова непрацездатність (тривала), яка триває безперервно 120 календарних днів від дня її початку та підтверджена медичними висновками або листками непрацездатності у паперовій формі. У такому випадку направлення здійснюється до завершення цього періоду.
4. Тимчасова непрацездатність (періодична), якщо сумарна тривалість непрацездатності через одне й те саме захворювання або стан становить 150 календарних днів протягом року, що підтверджено медичними висновками або листками непрацездатності у паперовій формі. Направлення здійснюється до завершення цього терміну.
5. Захворювання на туберкульоз, у цьому випадку направлення на оцінювання проводиться через 10 місяців після встановлення непрацездатності, незалежно від її безперервності.
6. Медичні інтервенції (оперативних втручань). Проведення однієї чи кількох медичних інтервенцій за національним класифікатором НК 026:2021 «Класифікатор медичних інтервенцій» або встановлення одного чи більше діагнозів за кодами згідно з НК 025:2021 «Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я». Відомості про ці медичні втручання або діагнози мають бути зафіксовані в електронній системі охорони здоров’я.
7. Необхідність визначення ступеня втрати професійної працездатності.
У медичній документації особи, яку направляють на оцінювання, має бути зафіксоване стійке обмеження життєдіяльності, що впливає на здатність до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю поведінки, спілкування, навчання та професійної діяльності. Стійке обмеження життєдіяльності класифікується за трьома ступенями:
- помірне (1 ступінь),
- виражене (2 ступінь)
- значне (3 ступінь).
Окрім оновлення критеріїв направлення на проведення оцінювання, постановою КМУ № 94 також затверджено оновлений Додаток 1 до критеріїв направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи в якому оновлено перелік медичних інтервенцій, що є підставою для направлення на оцінювання.