МЗС цифровізує консульські послуги, подавати заяви на нотаріальні дії можливо онлайн

Цифровізація консульських послуг для українців реалізована у 40 країнах в рамках пілотного проекту, що стартував 1 липня 2025 року. Цей проєкт передбачає автоматизовану процедуру подачі документів для вчинення нотаріальних дій. Таким чином, українці за кордоном можуть подавати заяви на нотаріальні дії онлайн через систему «е-Консул», – повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

За твердженням міністра МЗС цифровізація документооббігу заощадить час і кошти українців, зменшить навантаження на консульських працівників і стане ще одним кроком до сучасного європейського сервісу.

Звичайна процедура оформлення нотаріальних документів та надання нотаріальних послуг українцям за кордоном (до прикладу: видача довіреності), передбачала необхідність кількох особистих візитів до консульства для подачі паперових документів, власноручно написаних заяв, узгодження змісту складених нотаріальних документів, здійснення оплати на пошті чи в банку, тощо. А потім ще й візит для отримання готового нотаріального документу.   

Цифровізація консульських послуг дозволить оформляти документи дистанційно, а консульство треба буде відвідати вже тільки для підпису та отримання готового документа.

Нова процедура працюватиме за такими етапами:

  • Подача заяви через «е-Консул», та завантаження необхідних документів і зразку, до прикладу, довіреності.
  • Система перевірить дані, сформує нотаріальний документ та надішле заявнику сповіщення про його готовність.
  • Заявник запишеться в електронну чергу та відвідає консульство для підпису і отримання документу у встановлений час.

Цифровізовані консульські послуги вже доступні у в посольствах і консульствах України в: Австралії, Алжирі, Анголі, Аргентині, Ботсвані, В’єтнамі, Гані, Ефіопії, Індії, Індонезії, Катарі, Кенії, Китаї (включно з генконсульствами в Гуанчжоу та Шанхаї), Конго, Кореї, Кот-д’Івуарі, Кубі, Кувейті, Латвії, Малайзії, Марокко, Мексиці, Мозамбіку, ОАЕ, Омані, ПАР, Перу, Руанді, Саудівській Аравії, Сенегалі, Сінгапурі, Таїланді, Тунісі, Чилі, Японії, а також у генконсульствах у Мілані, Гамбурзі та Гданську.

Після оцінки ефективності розпочатого пілотного проєкту МЗС планує розширити його на всі дипломатичні установи в інших країнах.