Боргова розписка є найкращим способом для письмової фіксації домовленості про позику грошей і досить дієвим засобом для того, щоб забезпечити собі повернення коштів.
Боргова розписка – це документ, який підтверджує факт передачі коштів і визначає умови їх повернення. Вона вигідна для обох сторін, бо захищає їхні права у разі непорозумінь чи конфліктів. Документальне оформлення зобов’язує боржника серйозніше ставитися до боргу та підвищує ймовірність його повернення вчасно. Окрім цього, розписка є офіційним доказом боргу і її можна використати в суді у разі відмови боржника повертати кошти. А для позичальника, боргова розписка – це можливість захистити свої інтереси, якщо позикодавець висуне нові вимоги повернення боргу.
Як оформити боргову розписку
Боргова розписка обов’язково повинна містити:
- дату та місце її складання;
- ПІБ, паспортні дані, адреси позичальника та позичкодавця;
- сума боргу має бути зазначена і цифрами, і прописом;
- точний строк повернення боргу;
- умови та час передачі грошей (до прикладу: гроші отримав у повному обсязі в момент підписання розписки);
- можливі санкції за порушення терміну повернення коштів (до прикладу: в разі прострочення повернення боргу зобов’язуюсь сплатити пеню у розмірі Х% від суми боргу за кожен день прострочення повернення боргу);
- підписи сторін.
В розписці не повинно бути перекреслень, виправлень, незрозумілих формулювань. Боргова розписка може бути надрукована або написана від руки.
Скласти розписку можна у двох примірниках, хоча зазвичай, оригінал розписки зберігається у позичальника до моменту повернення боргу, а потім – розписка повертається позичальнику.
Якщо борг за борговою розпискою не буде повернуто, тоді у позичальника є 3 роки на те, щоб звернутись до суду.
Форс-мажор. В тому разі, якщо боржник помре чи втратить дієздатність до повернення боргу, тоді для позичкодавця розписка стане підставою для вимоги повернення грошей від спадкоємців чи опікунів боржника.