Податкова служба пояснила, як оподатковуються грошові перекази між чоловіком і жінкою, які живуть разом, але офіційно не одружені.
Згідно з Сімейним кодексом України (ст.21), шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Якщо пара просто проживає разом без реєстрації шлюбу, вони не мають юридичних прав та обов’язків подружжя.
А це означає, що для податкової служби вони не вважаються членами однієї сім’ї в юридичному сенсі. Тож переказ грошей від одного до іншого розцінюється як звичайний дохід, а не як допомога між подружжям.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розд. IV ПКУ, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. Ст.165 ПКУ встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Відповідно до норм Податкового кодексу, будь-який дохід (крім визначених ст. 165 ПКУ), який отримує фізична особа в Україні, підлягає оподаткуванню. Такий дохід включається до річної податкової декларації і оподатковується:
- Податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) – у розмірі 18%
- Військовим збором – за ставкою 1,5%.
Якщо переказ надійшов від особи, яка не є податковим агентом (тобто не є роботодавцем чи підприємцем), тоді отримувач цих коштів повинен сам подати декларацію і сплатити податки з цих коштів.
Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу ФОП або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.
Таким чином, якщо чоловік і жінка живуть разом без офіційної реєстрації шлюбу, перекази грошей між ними вважаються доходом, з якого потрібно сплатити ПДФО і військовий збір – на загальних підставах.