Особливості оформлення довіреності за кордоном

Довіреність – це офіційний письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність оформляється нотаріально та/або засвідчується у встановлений законодавством країни де її видано, спосіб.

Довіреність є документом, який надає довіреній особі право діяти від імені довірителя: укладати угоди, підписувати та отримувати від імені довірителя документи, представляти інтереси, укладати правочини, подавати заяви, тощо.

Багато українців зараз виїхали та перебувають за кордоном та не можуть особисто керувати своїми справами в Україні, а тому кількість виданих довіреностей  постійно зростає. Громадяни, які перебувають за кордоном можуть оформити довіреність для її використання в Україні кількома способами:

  • посвідчити довіреність у консульстві;
  • посвідчити довіреність у нотаріуса країни її перебування.

Посвідчення довіреності у консульстві

Оформлення довіреності у консульстві України в країні де перебуває особа, має важливу перевагу – довіреність посвідчена в консульській установі не потребує подальшої легалізації та перекладу. Тобто, цей документ є чиннім на території України з моменту її посвідчення і може одразу використовуватись.

Зверніть увагу! Довіреності чи їх дублікати щодо розпорядження майном (рухомим та нерухомим), довіреності, які видані в порядку передоручення, а також скасування чи припинення дії таких довіреностей підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей. Така реєстрація здійснюється безпосередньо консульським співробітником, який має доступ до Єдиного реєстру довіреностей через Мінюст України або через МЗС України.

Посвідчення довіреності у нотаріуса за кордоном

Перебуваючи за кордоном можна також оформити довіреність у місцевого нотаріуса. Порядок оформлення та посвідчення довіреності у закордонного нотаріуса регулюється законодавством відповідної країни. Зверніть увагу: як правило, довіреність видана іноземним нотаріусом оформляється іноземною мовою, а отже, потребуватиме потім офіційного перекладу в Україні.

Важливо! для оформлення довіреності в консульській установі чи у нотаріуса необхідно прибути особисто.

Для оформлення довіреності слід мати з собою наступні документи:

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон або внутрішній паспорт громадянина України (оригінал і копія);
  • реєстраційний номер платника податків (оригінал і копія);
  • копія паспорта представника по довіреності;
  • – інші документи, залежно від змісту довіреності (до прикладу: документи про право власності на майно яке довірена особа повинна продати)

За посвідчення довіреності справляється консульський збір або сплачується вартість нотаріальної послуги.

Легалізація довіреності виданої за кордоном

Після оформлення довіреності за кордоном слід забезпечити її легалізацію в Україні. Порядок легалізації довіреності залежить від країни, де вона була оформлена. До прикладу – на довіреності видані у Канаді, Великобританії, США та більшості країн ЄС достатньо буде проставити апостиль, а довіреності видані у Польщі чи Чехії взагалі не потребують легалізації взагалі, бо Україна має з цими державами відповідні двосторонні угоди, які передбачають взаємне визнання документів без додаткових формальностей.

Зазвичай, апостиль проставляється органами з системи міністерства юстиції країни, де посвідчується довіреність. Цей аспект можна одразу уточними у нотаріуса при оформленні довіреності.

Вже на території України слід перекласти довіреність та апостиль на українську мову. Такий переклад потребує нотаріального засвідчення в Україні. І після усіх цих процедур довіреність видану іноземним нотаріусом можливо використовувати в Україні для виконання доручень довірителя.