Особливості працевлаштування неповнолітніх

Підлітки у 14-18 років досить часто шукають собі різні види підробітку і слід визнати, що на багатьох видах робіт молоді активні люди можуть бути навіть більш корисними, ніж працівники старшого віку. Проте, роботодавці, мають враховувати особливості працевлаштування неповнолітніх працівників.

За загальним правилом КЗпП України, неповнолітні особи (від 14 до 18 років) у трудових правовідносинах мають ті самі права, що й повнолітні. Але при цьому для них передбачено ряд суттєвих умов щодо робочого часу, охорони праці, відпусток.

Трудовий договір з неповнолітнім працівником укладається у письмовій формі. Випробувальний термін для неповнолітнього кандидата на роботу не встановлюється.

У працівника 14-8 років не повинно бути медичних протипоказань проти роботи на потенційній посаді. Тому такий кандидат на роботу має пройти медичне обстеження і надати довідку. Підлітки не можуть бути прийняті на роботу у небезпечних і шкідливих умовах, під землею, на електростанціях, та інших роботах із Переліку важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці.

Робочий час. Неповнолітніх працівників не можна залучати до понаднормових робіт, роботи у вихідні дні чи до нічної роботи (з 22:00 до 6:00).

Неповнолітні працівники також мають право: на скорочену тривалість робочого часу (ст. 193 КЗпПУ):

  • у віці 16-18 років – 36 годин на тиждень;
  • у віці 15-16 років (для учнів віком 14-15, які працюють у період канікул) – 24 години на тиждень (ст. 51 КЗпП)

А відпустка неповнолітньому працівнику надається у зручний час.

Працівників у віці до 18 років також не можна допускати до робіт з переміщення та підіймання речі вагою понад граничні норми. Загалом, вантажна робота обмежується за часом – не більше однієї третини робочого часу. Тобто за умови роботи 6 годин на день вантажна робота не має тривати понад 2 години.

Призупинення дії трудового договору та звільнення в умовах воєнного стану