Чи законна перевірка документів на вулиці під час воєнного стану?
Згідно ст. 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” військове командування може запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: перевіряти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України (ст. 8, п. 7).
Хто може перевіряти документи під час воєнного стану?
Згідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1456 “Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану” уповноважені особи Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта. Себто співробітники вищевказаних служб повинні бути уповноважені наказом коменданта на перевірку документів.
Якими є підстави перевірки документів під час воєнного стану?
Згідно п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1456 “Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану” підставами перевірки документів під час воєнного стану є:
якщо особа має зовнішні ознаки, схожі на ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом;
якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином не можливо;
якщо особа перебуває в місці вчинення кримінального, адміністративного правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення;
порушення особою відповідних заборон, введених на території, де запроваджено правовий режим воєнного стану.
Чи зобов’язаний громадянин мати при собі документи, що посвідчують особу?
Згідно п. 2.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні.
У разі відсутності в громадянина документів, що посвідчують особу, співробітники уповноважених органів мають право затримати таку особу для її встановлення на строк, передбачений Кодексом України про адміністративні правопорушення (п. 8 ПКМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236). Згідно статей 262 та 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення уповноважені посадові особи мають право здійснити адміністративне затримання на строк до 3-х годин.
Персональні консультації: +380 66 555 10 20