Чи може поліція перевірити документи під час воєнного стану?
Згідно ч. 3 ст. 18 Закону України “Про Національну поліцію” звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук. Себто у поліції є обов’язок представлятись, звертаючись до людини. Відповідно, коли до Вас звертається поліцейський, Ви має право просити його надати посвідчення, зафіксувати на камеру телефону дані, що містяться у цьому посвідченні (зверніть особливу увагу на строк дії посвідчення).
Згідно ст. 32 Закону України “Про Національну поліцію” поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах, у таких випадках:
1) якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи, або самовільно залишила місце для утримання військовополонених;
2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
4) якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.
З цього положення Закону, по-перше, ми бачимо, що в громадянина немає обов’язку передати поліцейському свої документи. Достатньо показати документи таким чином, щоб поліцейський міг побачити і прочитати, що в них написано.
По-друге, обов’язок в громадянина пред’явити свої документи поліцейському виникає у вичерпній кількості випадків. Себто, звертаючись до Вас, поліцейський повинен назвати причину необхідності пред’явлення документів, називаючи конкретний пункт ст. 32 Закону України “Про Національну поліцію”. Крім того, наприклад, у випадку вимоги пред’явлення документів за п. 2 (якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення) поліцейський повинен Вам надати звернення ТЦК та СП до поліції, в якому вказане Ваше прізвище, ім’я, по-батькові, інформація про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Чи може поліція вручити повістку про мобілізацію?
Виходячи з вичерпного переліку підстав (ст. 32 Закону України “Про Національну поліцію”), відповідно до яких в поліцейських має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, та інших положень Закону України “Про Національну поліцію”, можна констатувати, що поліція не має права вимагати в громадянина пред’явити документи для вручення повістки та в цілому не уповноважена це робити.
Треба пам’ятати, що державні органи можуть діяти лише у межах тих повноважень і тільки тим способом, що передбачений Законом!