15 травня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт 13062, який пропонує зміни до Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Законопроект передбачає вдосконалення порядку видачі, продовження та контролю за обґрунтованістю листків непрацездатності.
Законопроєкт 13062 передбачає внесення змін в регулювання листків непрацездатності, перевірки та повернення сум страхових виплат за лікарняні виплачені на підставі необґрунтованих листків непрацездатності. Проектом передбачені:
- перевірка медичних висновків про тимчасову непрацездатність може здійснюватись виключно уповноваженими лікарями, які мають відповідну кваліфікацію та досвід;
- врегулювання процесу повернення коштів, виплачених за необґрунтованими листками непрацездатності.
Автори законопроекту (група депутатів) у пояснювальній записці зазначають, що у вересні 2022 року парламент ухвалив нову редакцію цього Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», яка набула чинності з 1 січня 2023 року. Відтоді допомога по тимчасовій непрацездатності надається на підставі електронного медичного висновку, сформованого в електронній системі охорони здоров’я.
Однак, механізм перевірки обґрунтованості таких висновків досі потребує законодавчого врегулювання. В законопроекті 13062 передбачається, що уповноважені лікарі зможуть оцінювати обґрунтованість медичних висновків і приймати рішення, які стануть підставою для дій Пенсійного фонду – зокрема, й щодо вимоги усунення порушень або повернення страхових виплат.
Важливо те, що страхувальник і пацієнт не беруть участі у формуванні медичного висновку, отже не несуть відповідальності за його обґрунтованість.
Законопроектом передбачено, що відбір лікарів для проведення таких перевірок має відбуватися автоматизовано через електронну систему охорони здоров’я із дотриманням принципу екстериторіальності, що на думку авторів законопроєкту, знижує ризики корупції, адже перевірки відбуватимуться без прив’язки до місця роботи чи проживання пацієнта, а дані – будуть деперсоналізованими.
Пенсійний фонд зможе вимагати від медичних закладів усунення порушень виявлених при видачі листків непрацездатності, або ж повернення коштів виплачених за листком непрацездатності, який визнано необґрунтованим.