Війна триває і українські міста зазнають все більше руйнувань. Тож доречно буде нагадати про те, як підтвердити факт пошкодження іпотечного майна.
На початку року в КМУ удосконалив механізм підтвердження факту пошкодження іпотечного майна внаслідок війни шляхом внесення змін до постанови КМУ від 19 квітня 2022 року № 473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд».
Якщо пошкоджене майно перебуває ще під іпотечним зобов’язанням, тоді позичальник може звернутися до банку щодо призупинення платежів за цим зобов’язанням на зруйнований або пошкоджений предмет іпотеки (квартиру, будинок). Призупинення зобов’язання охоплюєвиплату основної суми кредиту, відсотків, комісій та інших платежів за договором про споживчий кредит.
Однак слід відзначити, мова йде про майно, що знаходиться на території активних бойових дій або тимчасово окупованій території (ТОТ) і яке було знищено/пошкоджено внаслідок збройної агресії рф.
До внесення змін для підтвердження факту пошкодження майна позичальник мав отримати витяг з відповідного Державного реєстру, проте, ця процедура часто затягувалась. Але зараз, факт пошкодження або знищення нерухомого майна підтверджується актом обстеження об’єкту та/або звітом із технічного обстеження, що значно полегшує та пришвидчує процес призупинення платежів за кредитом.