Подання документів на відстрочку не є уточненням військово-облікових даних – позиція суду

Ще один огляд позиції суду щодо накладення штрафів за не уточнення військово-облікових даних – рішення в справі №159/7250/24 Постанова від 10 грудня 2024 року Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Обставини справи

Чоловік звернувся до суду про визнання протиправною та скасування постанови ТЦК про накладення штрафу у розмірі 17 тисяч грн, на підставі ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Місцевий суд в задоволенні позову про скасування штрафу відмовив позивачеві.

Оскаржуючи до апеляційного суду рішення місцевого суду позивач повідомив, що з 09.12.2022р. перебуває на військовому обліку в ТЦК, неодноразово звертався до ТЦК із заявами про надання відстрочки, в яких вказував свої актуальні контактні дані. А з 15.07.2024 здійснив авторизацію у електронному кабінеті військовозобов`язаного в Резерв+, однак зміг оновити свої облікові дані в Резерв+ тільки під час наступної авторизації 09.08.2024. Позивач також звернув увагу суду на те, що система «Оберіг» наповнюється даними з інших державних реєстрів автоматично, в тому числі – інформацією від ТЦК. Крім цього, через електронну взаємодію з іншими реєстрами та базами даних, відповідачу (ТЦК) були доступні персональні дані та інші відомості про позивача.

Свої позовні вимоги про скасування накладеного ТЦК штрафу позивач обґрунтовував тим, що примітка до ст.210 КУпАП звільняє особу від відповідальності за ст.ст.210, 210-1 КУпАП за порушення військовозобов`язаними правил військового обліку у випадку, якщо стосовно цієї особи існує можливість отримання персональних даних з інших реєстрів.

Отже позивач, на його думку, дотримався правил військового обліку та законодавства про мобілізацію бо авторизувався в електронному кабінеті «Резерв +», вчасно направив запит на оновлення даних до 15.07.2024, однак дані не оновились з технічних причин, а не з його вини. Крім того, свої контактні дані він вказував для ТЦК тоді, коли направляв до ТЦК заяву про надання йому відстрочки, що свідчить про те, що умислу порушувати правила військового обліку він не мав.

Рішення Апеляційного адміністративного суду

За результатами розгляду справи Апеляційний суд дійшов наступних висновків:

Норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни Українии повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме: через ЦНАП; через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; у ТЦК.

В матеріалах справи є звернення позивача від 15.07.2024, 2.08.2024 та 9.08.2024 щодо оновлення даних через «Резерв +». Вказані звернення мали місце 15.07.2024, що не позбавляло можливості позивача до закінчення спірного строку (до 16.07.2024 включно) скористатися іншим шляхом оновлення облікових даних.

Примітка до ст. 210 КУпАП (про отримання даних військовозобов’язаного з інших реєстрів) не може бути застосована в цьому випадку, бо чинне законодавство зобов`язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, і ці дії могли бути вчинені тільки ним особисто в один із визначених способів.

Заява про надання відстрочки від мобілізації не стосуються питання уточнення облікових даних, тому їх подання не може вважатися виконанням відповідного обов’язку уточнення військово-облікових даних.

Отже, подання заяв про надання відстрочки з контактними даними не є уточненням військово-облікових даних

Таким чином, апеляційний суд залишив в силі рішення першої інстанції та, постанову ТЦК про накладення штрафу на відповідача на підставі ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Рейди ТЦК сприяють росту кількості добровольців?