Поділ майна ФОП при розлученні

Фізична особа-підприємець (ФОП) є суб’єктом господарювання який використовує все своє майно, під час ведення підприємницької діяльності. Коли ФОП перебуває у шлюбі, то часто використовує і майно, яке набуто ним вже за час шлюбу. А тому, в разі розлучення іноді проблемними є питання щодо розподілу як майна, так і доходів ФОП.

З огляду на те, що відповідно до норм ст. 60 СКУ майно, що набуте під час шлюбу відноситься до спільної сумісної власності подружжя. Отже, при розлученні майно, яке використовується тим з подружжя, хто є ФОП для ведення бізнесу, може підлягати розподілу. Однак, за тієї умови, що воно було придбане під час шлюбу за кошти чоловіка та дружини.

Чи підлягає поділу дохід ФОП?

Тут слід враховувати те, що об’єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, в т.ч. і дохід. Важливим аспектом є й те, що ФОП відповідає за своїми зобов’язаннями усім своїм майном, в т. ч. і часткою у спільному майні подружжя.

Тобто, презумпція спільності майна подружжя поширюється на розподіл майна та доходів ФОП.

Зазвичай, у випадку судового поділу майна подружжя, суд виходить з того, що той з подружжя, хто створив ФОП – матиме права на майно, яке використовує для своєї підприємницької діяльності, а другий – на грошову компенсацію, у розмірі половини з вартості майна, яке підпадає під розподіл як набуте за час шлюбу. В тому разі, якщо до ведення бізнесу використовувалось лише майно, яке один з подружжя мав вже до шлюбу, то в цьому випадку воно не підлягатиме розподілу.

Речі, інструменти та обладнання, що використовуються одним з подружжя для бізнесу ФОП, також, зазвичай, суд залишає у власності того, хто їх використовує у своїй бізнес-діяльності, однак, з компенсацією половини вартості цих речей та інструментів або з врахуванням їхньої вартості при поділі іншого спільного майна.

Основні критерії поділу майна ФОП при розлученні

Головним фактором за яким визначається чи підлягає майно поділу як спільне майно подружжя є джерело набуття майна ФОП та час його набуття (до/ після шлюбу).

При поділі доходу від діяльності ФОП основним критерієм є те, чи використовувався цей дохід на спільні інтереси родини, чи він використовувався тільки для розвитку бізнесу, або проти волі іншого з подружжя. У першому випадку, коли доходи ФОП витрачались на забезпечення та в інтересах родини – дохід поділу не підлягатиме.

Отже, при розлучення поділ доходів та майна ФОП відбувається на загальних правилах поділу спільного майна подружжя з врахуванням:

  • джерела та часу набуття майна,
  • походження коштів, які використовувались для придбання майна та діяльності ФОП,
  • рівня участі другого з подружжя у ведені бізнесу та внесу кожного з подружжя,
  • використання доходів від діяльності ФОП на спільні інтереси подружжя.

Раніше ми писали про Поділ майна при розлученні – поділ акцій  Акціонерного товариства та про Поділ майна подружжя: поділ частки у статутному капіталі ТОВ

Кабмін продовжив до серпня 2025 року щомісячну допомогу для вразливих категорій ВПО