Дія військового стану та участь у захисті країни не позбавляють військовослужбовців права розпоряджатися своїм майном та вирішувати різні юридичні питання через оформлення довіреності та/або складання заповіту.
Відповідно до норм статті 1252 Цивільного кодексу України, а також норм закону України «Про нотаріат» та згідно Постанов Кабміну, що врегульовують порядок вчинення нотаріальних дій, заповіти та довіреності військовослужбовців можуть бути посвідчені без нотаріуса командирами військових частин, керівниками інших військових формувань та правоохоронних органів, а також уповноваженими ними на здійснення цих дій особами.
Заповіти та довіреності військовослужбовців посвідчені командирами (начальниками) військових частин (формувань, установ) прирівнюються до нотаріально засвідчених.
Також, до нотаріально засвідчених прирівнюються довіреності військовослужбовців або інших осіб, які перебувають на лікуванні в госпіталях, санаторіях та інших військово-лікувальних закладах, засвідчені начальниками цих закладів, їхніми заступниками з медичної частини, старшими або черговими лікарями.
Що потрібно для оформлення довіреності чи заповіту
Для посвідчення довіреності або заповіту військовослужбовець повинен надати документ, що посвідчує особу. В разі посвідчення заповіту від військовослужбовця не вимагається подання документів, які підтверджують право власності на майно що заповідається.
Посвідчення заповіту чи довіреності має певний алгоритм дій, зокрема, перед оформленням документу командир, який засвідчуватиме документ, зобов’язаний:
- роз’яснити права та обов’язки особі, яка звернулася за посвідченням документу;
- попередити про наслідки посвідчення заповіту чи довіреності;
- встановити дійсність намірів особи та відсутність у неї заперечень щодо умов правочину;
- перевірити відповідність документів вимогам закону;
- пояснити порядок скасування заповіту чи довіреності;
- на прохання військовослужбовця скласти проєкт документа, який посвідчуватиметься.
Підписання оформленої довіреності чи заповіту здійснюється довірителем чи заповідачем у присутності посадової особи.
Вчинення цих нотаріальних дій є безкоштовним, військовослужбовці звільняються від сплати коштів за реєстрацію таких документів, а також за додаткові платні послуги правового та технічного характеру.
Зверніть увагу: Командири військових частин (установ, формувань) не мають права посвідчувати довіреності на право розпорядження нерухомістю та на управління та розпорядження цінними паперами, корпоративними правами. Для складання такої довіреності військовослужбовцю доведеться звернутись до нотаріуса.
Посвідчені довіреності та заповіти реєструють командири або інші уповноважені особи під окремим порядковим номером у реєстрі для реєстрації заповітів і довіреностей, за формою затвердженою Мінюстом. Номер, під яким зареєстровано довіреність, зазначається в засвідчувальному написі.
Посвідчені довіреності та заповіти військовослужбовців далі надсилаються через Генштаб ЗСУ, Міністерство оборони або інший визначений орган до Міністерства юстиції або його територіального органу для забезпечення їх реєстрації нотаріусами у Спадковому реєстрі або Єдиному реєстрі довіреностей.
Нотаріус, який отримав документ засвідчений начальником військової частини, у свою чергу, протягом трьох робочих днів після отримання вносить дані документ у відповідні реєстри.
Територіальний орган Мінюсту інформує Мін’юст про реєстрацію довіреності, заповіту та внесення відомостей про них до Єдиного реєстру довіреностей або Спадкового реєстру, а Міністерство юстиції повідомляє про це орган (установу), від якого надійшла довіреність чи заповіт.