Під час поділу спільного сумісного майна, один із подружжя, який був співвласником коштів, вкладених у статутний капітал ТОВ, може претендувати на виплату йому половини вартості частки іншого з подружжя – за матеріалами Постанови ВП ВС від 10.04.2024 р. у справі № 760/20948/16-ц (провадження № 14-70цс22).
Правова позиція ВП Верховного Суду щодо розподілу частки одного з подружжя в ТОВ:
Велика Палата ВС при перегляді справи звернула увагу на те, що якщо один з подружжя вносить вклад в статутний капітал ТОВ за рахунок коштів, які є спільною сумісною власністю подружжя, то власником цих коштів стає товариство. Натомість особа, яка внесла вклад у статутний капітал ТОВ, набуває право на частку учасника товариства.
Відповідно, один з подружжя (співвласник цих коштів під час шлюбу), з метою захисту свого права при поділі спільного майна подружжя, набуває право вимагати виплату вартості частки у статутному капіталі, яку отримав інший з подружжя.
Тобто, при поділі спільного майна подружжя, один із подружжя може претендувати на виплату частки у статутному капіталі ТОВ, що є відмінним від виплати половини вартості внеску засновника у статутний капітал цього товариства.
Тому, в справах про поділ спільного майна подружжя слід враховувати, що вартість частки в статутному капіталі може і не відповідати розміру внеску до статутного фону (до прикладу, внесок у 2014 році міг становити 50 тис. грн, однак, за 10 років діяльності ТОВ вартість частки одного з подружжя могла вирости в ціні і до 500 тис. грн). І в разі, коли одна сторона стверджує про зміну вартості частки в статутному капіталі, їй слід доводити, що вартість частки змінилась (зросла або внаслідок звичайної діяльності товариства зменшилась).