Права цивільної дружини на спадщину

Сьогодні далеко не всі пари вважають за потрібне реєструвати свої фактичні шлюбні відносини в органах РАГС. На це є багато причин і спільне проживання без реєстрації шлюбу є досить комфортним та навіть має певні переваги перед зареєстрованим шлюбом. Проте, в разі смерті цивільного партнера, за відсутності заповіту, майже завжди постає проблемне питання щодо спадкування.  

Право цивільної дружини на спадщину за заповітом

В разі наявності заповіту, проблемних питань щодо спадкування не виникатиме – спадкують особи, які вказані у заповіті незалежно від ступеня спорідненості з померлим. Тобто – заповіт реалізує волю померлого і якщо цивільна дружина зазначена ним у заповіті – вона спадкує те, що для неї визначив спадкодавець.

Право цивільної дружини на спадщину за законом

В разі, коли спадкування відбувається за законом ситуація дещо складніша. Цивільний шлюб, на відміну від зареєстрованого шлюбу, не надає цивільній дружині автоматичного права на першочергове спадкування. Однак, є півні умови за наявності яких цивільна дружина може претендувати на спадщину:

– За умови доказу спільного співжиття (господарства) та доказу того факту, що майно було набуте спільними зусиллями. Тут необхідні вагомі докази спільного, за участі цивільної дружини, внеску у придбання та утримання майна. 

– За умови наявності аліментних зобов’язань померлого. Тобто, якщо в цивільна дружина виховує дитину/дітей від померлого, тоді вона може претендувати на якусь частину спадщини як особа, що має право отримувати аліменти на дитину/дітей. При цьому, самі діти є спадкоємцями першої черги и мають за законом своє право на спадщину від батька (нарівні з іншими дітьми померлого, якщо такі є)

– За рішенням суду. Цивільна дружина може звернутись до суду про визнання свого права на спадщину. Слід відзначити, що судова практика у таких справах досить різна та залежить від конкретних обставин.

Отже, якщо ви хочете, щоб ваші цивільна дружина чи чоловік не мали проблем з оформленням спадщини, то найкращим виходом є складання заповіту. В іншому разі – потрібен кваліфікований адвокат.

Як докупити страховий стаж для призначення пенсії