Загальні правила поділу майна при розлученні, на перший погляд дуже прості, і здається, що закон чітко визначає: що залишається спільним, а що окремим.
За нормами ст.60 Сімейного Кодексу України, майно, набуте подружжям під час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
Тобто, майно набуте подружжям, зазвичай належить обом на праві спільної власності, навіть якщо тільки один із подружжя заробляв гроші на придбання цього майна.
При цьому, в законодавстві визначено перелік майна, яке не підлягає поділу:
- майно, отримане до шлюбу;
- успадковане або подароване майно;
- житло чи земельна ділянка, набуті внаслідок приватизації;
- особисті речі, в тому числі коштовності (навіть коли їх купив другий з подружжя за свої кошти);
- речі, придбані за особисті кошти під час шлюбу;
- страхові виплати від страхування життя та здоров’я;
- нагороди та премії отримані одним з подружжя;
- відшкодування за втрату або пошкодження майна.
Окрім цього, суд може визнати майно, набуте під час проживання подружжя окремо, особистою власністю дружини або чоловіка в разі фактичного розриву шлюбних відносин, однак і тут знадобляться докази.
Наявність чіткого переліку майна, яке не підлягає поділу при розлученні не сильно спростить справу, якщо у вас немає доказів набуття цього майна, до прикладу: свідоцтво про спадщину, договір дарування, страховий договір, тощо.