Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу є незворотною – позиція Верховного Суду

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду України за позовом військовослужбовця до районного ТЦК і військової частини про визнання протиправними дій щодо призову і зобов’язання прийняти рішення про звільнення зі служби постановив, що визнання процедури призову протиправною не спричиняє звільнення незаконно мобілізованого з військової служби (постанова КАС ВС від 5 лютого 2025 року у справі № 160/2592/23).

Обставини справи

Позивач, звернувся до суду першої інстанції щодо порушення своїх прав через недотримання порядку призову на військову службу, яке полягало в непроходженні ним медогляду під час призову на військову службу.

Рішення суду першої інстанції

Суд першої та апеляційної інстанцій визнали дії районного ТЦК протиправними щодо призову позивача під час мобілізації і зобов’язали військову частину звільнити його з військової служби щоб належно відновити порушені права позивача.

Позиція КАС Верховного Суду України

Всупереч рішень судів першої та апеляційної інстанцій, КАК ВС визначив, що відновлення порушеного права повинне відбуватися в межах спірних правовідносин за участю їх учасників. Разом з цим, зобов’язання військової частини звільнити позивача з військової служби виходить за межі правовідносин між районним ТЦК й позивачем щодо порядку його призову по мобілізації, яка є предметом розгляду в цій справі.

У спірних правовідносинах порушеним було право позивача на належну процедуру його призову на військову службу під час мобілізації. Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права – звільнення з військової служби – є неефективним, адже не вирішує правомірності акта, який приймається за результатом проведеної процедури призову позивача на військову службу.

В своїй постанові КАС ВС відзначив, що процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, яка була призвана на службу.

Сам факт непроходження медичного огляду під час призову не є свідченням непридатності позивача до військової служби та не є підставою для звільнення з військової служби відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Отже, встановлення факту незаконності мобілізації не призводить до звільнення незаконно мобілізованого з військової служби, а процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною – КАС Верховного Суду.