Вийти

Прийняття спадщини в Україні спадкоємцями, які перебувають за кордоном

Через повномасштабне вторгнення значна кількість українців виїхала за кордон, і зараз мільйони з них перебувають під тимчасовим захистом в інших країнах. Не кожен має змогу особисто повернутися до України для вирішення юридичних питань, зокрема щодо оформлення прав на спадщину.

Як прийняти спадщину, перебуваючи за кордоном?

Є два способи прийняття спадщини для осіб, які не можуть приїхати до України:

  • Звернення до консульських або дипломатичних установ України. Консульства та посольства мають право вчиняти нотаріальні дії, зокрема видавати свідоцтва про право на спадщину, відповідно до статті 38 Закону України «Про нотаріат».
  • Надсилання заяви нотаріусу в Україні. Спадкоємець може нотаріально засвідчити заяву про прийняття спадщини та надіслати її поштою українському нотаріусу.

Терміни прийняття спадщини

За загальним правилом, спадщина має бути прийнята протягом 6 місяців із дня відкриття спадщини (дата смерті спадкодавця або дата, коли його оголошено померлим). Трапляються випадки, коли право на спадкування виникає, якщо інші спадкоємці не приймають спадщину чи відмовляються від неї. Тоді строком для прийняття спадщини є 3 місяці з моменту неприйняття або відмови від прийняття спадщини іншими спадкоємцями.

Особливості спадкування під час воєнного стану

На період воєнного стану строки для прийняття чи відмови від спадщини зупиняються, але не більше ніж на 4 місяці. Тобто до стандартного 6-місячного строку додаються ще 4 місяці, загалом це 10 місяців.

Також під час воєнного або надзвичайного стану будь-який нотаріус в Україні може відкрити спадкову справу, незалежно від місця відкриття спадщини.

Як подати заяву поштою?

Відповідно до Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій, спадкоємці, які проживають за кордоном, можуть надіслати заяву про прийняття спадщини поштою.

Заява вважається поданою вчасно, якщо:

  • вона була надіслана поштою до завершення 6-місячного строку;
  • підпис на заяві засвідчено нотаріально, або ж нотаріус, отримавши заяву із незасвідченим підписом, пропонує надіслати належно оформлену заяву чи особисто відвідати нотаріуса.

У разі потреби, залежно від міжнародних договорів між Україною та країною проживання спадкоємця, може бути необхідним проставлення апостилю та нотаріально завірений переклад заяви українською мовою.

Отримання свідоцтва про право на спадщину

Після завершення всіх процедур, свідоцтво про прийняття спадщини можна отримати у нотаріуса так само, як і подавалася заява, – через поштове відправлення.

Прийняття спадщини в Україні спадкоємцями, які перебувають за кордоном