Школи постійно публікують фото та відео з учнями на своїх сайтах та сторінках у соцмережах без врахування ризиків для приватності.
Освітній омбудсмен Надія Лещик заявляє, що зйомка та поширення зображень дітей допускається лише за наявності згоди батьків і самих учнів, а також за чітко визначеною метою. В іншому випадку – це може бути порушенням прав дитини.
Згода є обов’язковою навіть тоді, коли фото та відеоматеріали готуються як звіт перед органами освіти, що, за словами омбудсмена, часто і відбувається. Окрім цього, невідомо де та як потім зберігаються ці матеріали.
Що слід враховувати:
- Освітній навчальний заклад не є загальнодоступним простором, тому згода на зйомку допускається тільки за певних умов, до прикладу: на публічних заходах.
- Учень має право відмовитися від участі у зйомці, навіть за умови, що батьки дали дозвіл.
- Публікація без дозволу порушує право на приватність дитини.
- Вчителі не мають права надавати згоду на зйомку від імені батьків.
- Школа не може використовувати навіть ті фото, які батьки самі надали, без їх додаткового дозволу на публікацію.
- У період воєнного стану розміщення зображень дітей може становити додаткову загрозу їхній безпеці.
Рекомендації освітнього омбудсмена:
Освітні установи, органи управління освітою та батьки повинні пам’ятати:
фотографування, відеозйомка та публікація зображень дітей можуть здійснюватись виключно за чітко визначеними правилами, з урахуванням прав та інтересів дитини.
Окремо Надія Лешик зазначила: «Просимо органи управління не вимагати від педагогічних працівників розміщення фото та відео дітей і надсилання фото й відеозвітів, адже крім безпекових ризиків, це також покладає додаткове навантаження на вчителів»