Штраф ТЦК якщо у Резерв+ ВОД не містить QR-код – судова практика

Позиція суду: військово-обліковий документ (ВОД) в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього – таких висновків дійшов Хмельницький міськрайонний суд у рішенні по справі №686/27185/24 від 19 грудня 2024.

Обставини справи

У жовтні 2024 року з позовом до ТЦК про скасування штрафу звернувся звернувся чоловік на якого було накладено штраф у розмірі 17 000 грн. за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Позивач повідомив у своєму позові про те, що 16.09.2024 його було зупинено працівниками ТЦК для перевірки військово-облікових документів. Так як паперовий військовий квиток знаходився у ТЦК для проставлення відмітки про проходження ВЛК, яка відбулась 15.08.2024 року, він пред`явив співробітникам ТЦК військово-обліковий документ в електронному вигляді через мобільний застосунок «Резерв+». Попри пояснення позивача про те, що згідно черги ТЦК поверне йому паперовий військовий квиток з відповідними відмітками 20.09.2024 року, його було доставлено до ТЦК.

У позові про скасування штрафу ТЦК позивач також зазначив, що пред`явлений ним в електронному вигляді ВОД з «Резерв+» на той час дійсно не містив QR-коду, і тільки після перевстановлення додатку Резерв+ 28.11.2024 та завантаження усіх оновлень, було згенеровано електронний ВОД з QR-кодом. Однак, навіть за відсутності QR-коду на час перевірки ВОД у Резерв+ працівники ТЦК мали можливість перевірити дані його військово-облікового документа через Реєстр військовозобов’язаних «Оберіг».

Рішення суду

Суд вказав, що відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабміну від 16 травня 2024 р. № 559, ВОД в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації. У ВОД в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код). Відповідно до п.8-1 вказаного Порядку QR-код військово-облікового документа містить відомості про ВОД в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.

Судом при розгляді справи було встановлено, що станом на 16.09.2024 року військово-обліковий документ позивача в електронному вигляді не містив QR-коду, а отже, не був дійсним та не міг використовуватися. Пояснення позивача про те, що його паперовий військового-обліковий документ станом на 16.09.2024 року було вилучено працівниками Хмельницького міського ТЦК для внесення до нього даних про проходження позивачем 15.08.2024 року ВЛК, належними та допустимими доказами не були підтверджені. Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Висновки:

Військово-обліковий документ у Резерв+ без QR-коду є недійсним, а ТЦК може накласти штраф, якщо у застосунку Резерв+ військово-обліковий документ відображається без QR-коду.

До відома: Військово-обліковий документ з QR-кодом вже давно можна отримати у ЦНАП (послуга доступна ще з липня 2024 року) та через портал «Дія».

Штраф ТЦК якщо у Резерв+ ВОД не містить QR-код