Спадщина обтяжена боргами – чи слід сплати борги померлого спадкодавця?

Іноді в спадщину переходять не тільки майно та фінанси, а ще й борги спадкодавця. Відповідно до норм Цивільного кодексу до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Отже, спадкоємець, приймаючи спадщину, приймає на себе й обов’язки спадкодавця, до прикладу:  це можуть бути кредитні зобов’язання, неустойка (пеня), оплата комунальних послуг, тощо. Спадкуючи майно також можна отримати й обов’язок з відшкодування майнової чи моральної шкоди, яку спадкодавець завдав комусь ще поки був живий.

Який розмір боргів має покрити спадкоємець?

За нормами ч. 1 ст. 1282 ЦК спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного в спадщину.

Окрім цього, розмір деяких боргів, які залишив у спадщину спадкодавець можливо зменшити. Для цього спадкоємцям слід звернутись до суду щоб зменшити розмір неустойки (штрафу, пені), розмір відшкодування майнової шкоди (збитків) та моральної шкоди, коли ці суми є непомірно великими порівняно з вартістю майна, яке було прийнято у спадщину. В тому разі, коли спадкоємців декілька, тоді кожен із них має задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Крім цього, спадкуючи майно, спадкоємці мають ще й обов’язок відшкодувати розумні витрати, які поніс хтось зі спадкоємців або інша особа на догляд, утримання, лікування та поховання спадкодавця. Ці витрати можуть бути стягнені не більш як за три роки до дня смерті спадкодавця. Покриваються ці витрати відповідно до розміру часток спадкоємців.

Важливо: Спадкоємець (як за законом, так і за заповітом) має право звернутися до нотаріуса із заявою про відмову від прийняття спадщини, якщо він не хоче сплачувати борги спадкодавця. Відмова від спадщини подається протягом 6 місяців, з часу відкриття спадщини (від дня смерті спадкодавця).

Спадщина обтяжена боргами – чи слід сплати борги померлого спадкодавця