17 квітня у Верховній раді було зареєстровано законопроект №13180 про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння працевлаштуванню учасників бойових дій та забезпечення їх економічної самостійності, яким пропонується стимулювати український бізнес за працевлаштування УБД.
У пояснювальній записці до законопроекту йдеться про те, що станом на початок 2025 року в Україні налічувалось близько мільйона осіб зі статусом УБД і що до кінця війни їхня чисельність стане ще більшою. Автори законопроекту відзначають, що всі ці люди потребуватимуть термінової та ефективної реінтеграції в суспільство і процес забезпечення їх роботою буде одним із головних чинників для повноцінного повернення колишніх воїнів у соціум.
Законопроект передбачає заохочення для тих роботодавців, які братимуть на роботу УБД, і фінансові стягнення з тих, хто відмовлятиме колишнім воїнам зі статусом УБД у працевлаштуванні.
Законопроект № 13180 передбачає
- для роботодавців, які мають у наймі понад 8 осіб, буде встановлена 5% квота на працевлаштування УБД. На час війни та упродовж року після її завершення ця квота становитиме 2%. Квота буде вважатися дотриманою, якщо всі працевлаштовані ветерани отримуватимуть офіційну зарплату, не меншу за мінімальну.
- для роботодавців, які приймуть на роботу УБД за направленням центрів зайнятості, передбачена компенсація частини заробітної плати, що виплачуватиметься УБД та ветеранам – половина витрат на оплату праці протягом 6 місяців за умови, що колишній воїн буде найнятий щонайменше на рік. Розмір компенсації частини оплати праці – не більше подвійного розміру мінімальної зарплати.
- штрафи за недотримання квоти з працевлаштування УБД – дві мінімальні зарплати за кожного не працевлаштованого ветерана.
- розмір ЄСВ за працевлаштованого УБД до 1 січня 2028 року, становитиме не більше мінімального страхового внеску – незалежно від розміру заробітку працевлаштованого УБД.