Канадський Інститут Фрейзера, вперше від часу повномасштабного вторгнення, переглянув для України оцінки за ключовими компонентами економічної свободи і як результат – у звіті «Економічна свобода у Світі» Україна посіла 150-те місце серед 165-ти країн. Тобто – Україна знову у рейтингу найменш економічно вільних країн.
Деякі українські медіа досить голосно кричать про те, що тільки торік Україна займала 113 місце у рейтингу, а цього року опинилась аж на 150-му місці. Таке твердження є точним, проте – недостовірним. Тобто – минулого року Україна ще була зазначена у рейтингу без перегляду її оцінок на підставі даних, що зібрані після початку повномасштабного вторгнення. Отже, стрімке падіння в рейтингу відбулось не за один тільки рік.
«Сусідами» України наприкінці рейтингової таблиці є Ємен, Іран, Лівія, Аргентина, Алжир, Мʼянма, Сирія, Судан, Зімбабве та Венесуела.
За ключовими компонентами економічної свободи оцінки України за час війни знизились наступним чином:
- Розмір уряду: зниження з 7,29 на 5,83;
- Надійність грошей: зниження з 6,39 на 4,68;
- Верховенство права та захист права власності: вниз з 4,58 до 4,37;
- Вільна міжнародна торгівля: зниження з 6,68 до 6,05.
- Регулювання бізнесу та ринку праці: погіршення з 5,37 до 4,67.
На чолі цьогорічного рейтингу економічної свободи опинився Гонконг, а Сінгапур перемістився на другу позицію. Далі, вже традиційно, посідають високі місця Швейцарія, Нова Зеландія та США.
У першій чверті рейтингу вже кілька років поспіль є і країни Балтії – Естонія, Латвія та Литва.
Аналітики також звернули увагу на те, що середній світовий показник економічної свободи продовжує знижуватися. Відзначається, що рівень глобальної економічної свободи прийшовся на 2019 рік, але відтоді він щороку поступово знижується.