Раніше, Генеральний Штаб ЗСУ повідомляв, що жінок будуть брати на військовий облік тільки за їх згодою. Та якщо зважати на Наказ №313 Міністерства Оборони України, яким затверджено перелік професій та/або спеціальностей після одержання яких жінки беруться на військовий облік, то про добровільний облік мова йти не може.
Чи примусовий військовий облік жінок?
Наказ № 313 від 11.10.2022 року, затвердив перелік спеціальностей та/або професій маючи які жінки повинні стати на військовий облік. Тобто, обов’язок стати на облік є імперативним.
Хто підлягає військовому обліку?
Жінки, які мають стати на військовий облік, повинні бути у віці від 18 до 60 років. Також, повинні мати хоча б одну з таких спеціальностей:
· медицина;
· ветеринарна медицина;
· психологія;
· фізична терапія;
· хімічні технології;
· біоінженерія;
· маркетинг, менеджмент, облік і оподаткування, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування;
· технології легкої промисловості;
· науки про землю (географія, фізика);
· метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
· IТ-сектор;
· видавництво та поліграфія;
· телекомунікації.
Більш детальний перелік професій та споріднених з ними спеціальностей зазначений у Наказі №313.
1 жовтня 2022 року?
Початок процедури взяття на військовий облік жінок запланований на 1 жовтня 2022 року. Жінкам, які мають вищевказані професії або спеціальності необхідно звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (до військкомату) для того, щоб їх взяли на облік.
Звісно, ніхто не примушує йти до військкомату, але з 2023 року за невиконання такого обов’язку жінки можуть почати отримувати штрафи.
На жінок, які стануть військовозобов’язаними, будуть поширюватися норми, що й на військовозобов’язаних чоловіків.
Однак, важливо розуміти, що саме перебування жінок на військовому обліку не означає, що вони відразу будуть відправлені до лав ЗСУ.