У спадковому праві (книга 6 Цивільного кодексу України) передбачена конструкція втрати чинності заповіту повністю або частково. Втрата заповітом чинності заповітом є юридичним фактом, який унеможливлює спадкування за заповітом або повністю, або частково і одночасно фактом, який відкриває юридичні можливості для прийняття спадщини спадкоємцями по закону.
Важливо: Події, які можуть призвести до втрати заповітом чинності можуть мати місце як до виникнення спадкових правовідносин, так вже і після відкриття спадщини.
Цивільний кодекс України передбачає наступні випадки втрати заповітом чинності:
Скасування заповіту заповідачем. Заповідач має право в будь-який момент змінити заповіт або повністю його скасувати. Для скасування заповіту, заповідач може скласти новий заповіт або звернутися до нотаріуса із заявою про скасування попереднього.
Складання нового заповіту. Навіть якщо раніше складений заповіт не було скасовано, а заповідач складає новий заповіт, тоді він автоматично скасовує попередній (повністю або частково).
Визнання заповіту недійсним у судовому порядку. Заповіт може бути визнано недійсним, якщо:
заповіт складено особою, яка не мала на це права (наприклад, недієздатною);
заповідач діяв під погрозами, примусом чи обманом;
документ не відповідає вимогам закону або має вагомі юридичні помилки.
Якщо права та обов’язки не існують (припинилися) або перетворилися на інші. Тобто, якщо особа заповіла у заповіті квартиру, яку згодом продала ще за свого життя, тоді в цій частині (стосовно передачі у спадок квартири), заповіт втрачає чинність.
Смерть спадкоємця до відкриття спадщини. Трапляються випадки, коли особа, визначена в заповіті як спадкоємець, помирає раніше або одночасно із особою, яка залишила їй спадщину. В цьому разі, заповіт втрачає чинність повністю або частково (стосовно померлого спадкоємця) залежно від наявності підстав для права представлення чи заповіту на інших осіб.
Відмова спадкоємця від спадщини. В тому разі, коли спадкоємець за заповітом відмовляється від спадщини, то частина заповіту, яка стосується цієї особи, теж втрачає чинність. Далі може відбуватись спадкування за законом.
Позбавлення спадкоємця права на спадкування. Це досить рідкісний випадок, проте він має місце в тому разі, коли зазначеного в заповіті спадкоємця визнано негідним (до прикладу: він вчинив злочин проти заповідача, замах на його життя). В частині, що стосується такого спадкоємця заповіт втрачає чинність. Усунення від права на спадкування спадкоємців за законом та за заповітом можливе виключно на підставі рішення суду