У Резерв+ не може вноситись інформація про порушення, якщо немає ні протоколу, ні постанови – рішення суду

Дніпропетровський окружний адміністративний суд розглянув справу 160/31249/24 та виніс постанову від 30 квітня 2025 року щодо оцінки дій ТЦК який вніс до Єдиного державного реєстру «Оберіг» дані про порушення правил військового обліку чоловіком, який не з’явився до ТЦК після досягнення 25-річного віку, хоча жодного протоколу чи постанови про адміністративне правопорушення ТЦК складено не було.

Обставини справи

У листопаді 2024 року чоловік звернувся до суду, вимагаючи визнати дії ТЦК протиправними та зобов’язати виключити з Реєстру «Оберіг» інформацію про порушення ним правил військового обліку. Позивач зазначив, що під час оновлення облікових даних у системі «Резерв+» виявив інформацію про те, що він нібито порушив правила військового обліку, хоча про це не був офіційно повідомлений.

У відповідь на позов, ТЦК пояснив, що чоловік не прибув до ТЦК після досягнення 25-річчя, чим здійснив адміністративне правопорушення, бо при досягненні 25-річного віку військовозобов`язані підлягають зняттю з обліку призовників та взяттю на облік військовозобов`язаних. Разом з цим, офіційних документів (протоколу чи постанови) про притягнення позивача до відповідальності не було оформлено.

Позивач, зі свого боку, стверджував, що законодавство не зобов’язує військовозобов’язаного особисто з’являтися до ТЦК після 25 років і що він вже перебуває на відповідному обліку.

Позиція суду

Суд підтвердив, що ТЦК веде Реєстр «Оберіг», та забезпечує актуалізацію даних. Пункт 20-1 ч. 1 ст. 7 Закону про Реєстр військовозобов’язаних №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 КУаАП (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Отже, до Реєстру «Оберіг» можуть вноситись саме відомості про факти притягнення до адміністративної відповідальності – тобто дані, які підтверджені протоколом або постановою.

Оскільки у цій справі ні протокол, ні постанова складені не були, внесення даних до Реєстру «Оберіг» визнано безпідставним.

Окрім цього, судом було встановлено, що внесення безпідставних даних про позивача до Реєстру призвело до порушення його прав, бо на підставі внесених даних ТЦК звертався до поліції про примусовий привід позивача.

Рішення суду

Суд постановив, що дії ТЦК були протиправними та зобов’язав вилучити з Реєстру «Оберіг» інформацію про порушення правил військового обліку, оскільки не було жодного офіційного підтвердження факту правопорушення. Відповідно, якщо не було складено протокол чи постанову про притягнення до відповідальності, то і у Резерв+ не може відображатися інформація про порушення військового обліку.