Щоб отримати свідоцтво українського зразка про смерть ака мала місце на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), необхідно звернутися до суду для встановлення факту смерті. Судовий збір за такі справи не стягується, а справа має бути розглянута судом невідкладно.
При цьому слід розуміти, що український суд не визнає документи, які видані окупаційною владою на ТОТ, але він встановлює юридично значущий факт – факт смерті. Для підтвердження цього факту в суді можуть використовуватися медичні документи, видані на ТОТ, зокрема лікарське свідоцтво про смерть.
При цьому, прийняття таких документів не є співпрацею з окупаційною владою, тому немає підстав побоюватися їх отримання.
Процедура отримання свідоцтва про смерть
1. Звернення до РАЦСу. Родич померлого звертається до державного органу РАЦС із заявою про видачу свідоцтва про смерть. У РАЦСі надають письмову відмову, оскільки вони не реєструють смерть на підставі документів, виданих на ТОТ.
2. Подання до суду. З письмовою відмовою від органу РАЦС родич померлого подає заяву до суду для встановлення факту смерті. Заяву про встановлення факту смерті на ТОТ можна подати до будь-якого суду, незалежно від місця реєстрації заявника.
До заяви додаються усі наявні докази, до-прикладу
- лікарське свідоцтво про смерть;
- довідка про причину смерті;
- фото чи скан-копія цих документів (якщо оригінали недоступні);
- фото місця поховання;
- фото чи публікації про причини, місце/подію смерті/загибелі;
- договори на ритуальні послуги;
- свідчення очевидців (як додатковий доказ);
- та інші докази з яких родичі довідались про смерть особи.
3. Рішення суду. Якщо суд встановить факт смерті, це рішення набуває законної сили з моменту його прийняття та підлягає негайному виконанню.
4. Повторне звернення до органу РАЦС. З рішенням суду слід повторно звертається до РАЦСу та отримати свідоцтво про смерть.
Така процедура дозволяє родичам забезпечити юридичне оформлення смерті особи на ТОТ відповідно до українського законодавства.