Як посвідчити заповіт за кордоном: пояснення Мін’юсту

Громадяни України, які знаходяться за кордоном не втрачають права на отримання нотаріальних послуг, зокрема – мають можливість посвідчити скласти та посвідчити заповіт відповідно до українського законодавства, чи законодавства країни перебування, щоб визначити долю свого майна на випадок смерті.

Хто наділений повноваженнями на посвідчення заповіту за кордоном

Консульські установи України, які відповідно до ст. 1 та 38 Закону України «Про нотаріат», вчиняють нотаріальні дії за кордоном, а в окремих випадках – дипломатичні представництва.

Іноземні нотаріуси або уповноважені органи, які наділені відповідно до іноземного законодавства такими повноваженнями.

Посвідчення заповіту консульськими установами України

Консульські установи посвідчують заповіти відповідно до норм Цивільного кодексу України, Закону«Про нотаріат», Положення про порядок вчинення нотаріальних дій у дипломатичних представництвах та консульських установах України, затв. наказом Мін’юсту та МЗС № 142/5/310 від 27.12.2004.

Порядок дій консулів при посвідченні заповіту визначений пунктом 3.8 глави 3 цього Положення.

Реєстрація заповітів, дублікатів заповітів та заяв про скасування заповітів у Спадковому реєстрі є обов’язковою. Консульські установи здійснюють таку реєстрацію заповітів через Міністерство закордонних справ відповідно до Положення про Спадковий реєстр, затв. наказом Мін’юсту № 1810/5 від 07.07.2011.

Передача інформації про посвідчені консульськими установами заповіти до Спадкового реєстру відбувається згідно з пунктами 2.3 та 2.4 розділу ІІ Положення:

МЗС та його представництва в Україні вносять дані до Спадкового реєстру, подаючи електронні заяви через систему взаємодії органів виконавчої влади.

Заяву про реєстрацію заповіту, скасування заповіту чи про внесення змін до заповіту, які були посвідчені консульством України в іншій країни може подавати і сам заповідач до реєстратора (державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіву, приватному нотаріусу), пред’явивши паспорт або інший документ, що посвідчує особу.

Посвідчення заповіту у нотаріуса чи в іноземній установі

Громадяни України, які перебувають за кордоном, можуть посвідчити заповіт у нотаріуса або уповноваженого органу відповідної іноземної держави. У такому випадку заповіт оформлюється відповідно до вимог законодавства цієї країни.

Відповідно до українського законодавства, заповіти, складені або зареєстровані в інших державах, можуть бути внесені до Спадкового реєстру України, якщо це передбачено Конвенцією про запровадження системи реєстрації заповітів.