Які документи слід оновити в разі зміни прізвища після шлюбу

Міністерство юстиції нагадало, що зміна прізвища при укладенні шлюбу є добровільним рішенням, а не обов’язковим правилом, відповідно до ст. 35 Сімейного кодексу України, кожен з подружжя може:

  • залишити дошлюбне прізвище;
  • взяти прізвище чоловіка або дружини;
  • обрати подвійне прізвище.

Але, якщо прийнято рішення про зміну прізвища чи перехід на подвійне прізвище, то це є юридичним фактом, який слід відобразити в офіційних документах, а отже – низку своїх документів необхідно буде оновити.

Документи, які треба оновити у разі зміни прізвища після шлюбу:

Паспорт громадянина України, змінити слід протягом 30 днів від дати отримання свідоцтва про шлюб.

Для зміни паспорту необхідно звернутися до ЦНАПу або підрозділу ДМС за місцем реєстрації та надати заяву, наявний паспорт (на старе прізвище) та свідоцтво про шлюб. Строк виготовлення паспорту громадянина України – до 20 робочих днів (або

– ІПН (Реєстраційний номер облікової картки платника податків)

Звернутись слід до територіального відділення ДПС та надати: копію і оригінал паспорта з новим прізвищем та свідоцтво про шлюб. Новий ІПН видадуть у строк до 5 днів.

– Банківські картки та рахунки

Оновлення персональних даних банку є обов’язковим для коректної ідентифікації особи. Для зміни своїх банківських даних слід подати паспорт на нове прізвище, оновлену довідку про ІПН, свідоцтво про шлюб і банківські картки на дошлюбне прізвище.

– Закордонний паспорт не обов’язково змінювати одразу, однак краще це зробити, щоб уникнути труднощів на той випадок, якщо подорожувати доведеться непередбачувано.

Водійське посвідчення оновлюється в сервісному центрі МВС для чого слід подати: старе водійське посвідчення, паспорт на нове прізвище, свідоцтво про шлюб та техпаспорт.

Звернуть увагу! Необхідно оновити також автостраховку..

Медична картка та документи в закладах охорони здоров’я. Ці документи варто оновити для забезпечення правильної ідентифікації пацієнта.

Міністерство юстиції також пояснило, що документи ФОП для юридичної відповідності, заповіт, робочі посвідчення, довідка ВПО, інші документи, що носять характер особистого розпорядження. Разом із цим Мінюст рекомендує актуалізувати відомості в діючих реєстрах, до прикладу: в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), щодо записів про право власності та корпоративні права тощо.

Документи, які не оновлюються після зміни прізвища:

  • свідоцтво про народження;
  • дипломи, атестати, сертифікати про освіту;
  • трудова книжка (із записом про зміну прізвища в палітурці);
  • правовстановлюючі документи на майно;
  • чинні договори (купівлі-продажу, оренди тощо).

Якщо вам необхідно скористатись цими документами, тоді слід просто подати ще й документ, яким підтверджується зміну прізвища (свідоцтво про шлюб).

Звернуть увагу! За оновлення більшості документів сплачується адміністративний збір (держмито).