Верховна Рада України розглядає законопроект 10399, яким пропонується внесення змін в систему держзамовлення спеціалістів з вищою освітою, зокрема щодо зобов’язання студентів, які навчаються за кошти держбюджету, відпрацювати певний час за обраною спеціальністю.
Законопроект 10399 готується до другого читання і якщо його пропозиції буде ухвалено, тоді студенти-бюджетники зможуть отримати гарантоване перше робоче місце від держави та будуть змушені відпрацювати певний час за здобутим фахом – повідомив голова комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак у своєму інтерв’ю «УП».
Сергій Бабак уточнив, що нововведення стосуватиметься лише тих випускників, які навчалися на бюджеті:
«Наша концепція полягає в тому, щоб державне замовлення нарешті відповідало своїй назві. Сьогодні, «замовляючи» підготовку медика, ми очікуємо, що після навчання він працюватиме в закладах охорони здоров’я.»
Проте, склалась така ситуація, коли випускники, які навчалися за кошти бюджету часто не йдуть працювати за отриманою спеціальністю. А тому пропонується новий підхід: студенти вступають на державне замовлення та навчаються перші два роки. Після цього, коли вони вже краще розуміють, що не помилилися з вибором професії, їм надають можливість зробити вибір.
«Якщо студент бажає продовжити навчання на бюджеті за обраною спеціальністю та усвідомлює, що держава розраховує на нього як на майбутнього фахівця, то підписує відповідний договір – він гарантуватиме їм перше робоче місце після закінчення університету.
Тому здобувач освіти може визначитися: якщо він не хоче працювати за обраним фахом – немає проблем. Тоді держава підготує іншого спеціаліста. Але якщо він обирає державне замовлення, то погоджується з тим, що держава розраховує на нього як на майбутнього працівника», – повідомив голова комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій.
Наразі, деталі та строк «обов’язкового» працевлаштування, ще обговорюються, але Сергій Бабак вже відзначив, що впровадження нової системи держзамовлення точно не відбудеться з вересня 2025 року, і будь-які зміни стосуватимуться лише нових вступників.