Комітет ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки спільно з Генштабом ЗСУ та Міноборони розробив законопроєкт, який визначає нові правила щодо військовослужбовців, які здійснили СЗЧ.
Основна новація полягає в тому, що пропонується скасувати норму про автоматичне призупинення військової служби у разі самовільного залишення частини (СЗЧ) чи дезертирства. Тобто – за новими правилами під час воєнного стану для військовослужбовців, які вчинили СЗЧ служба не зупиниться.
Наразі діє норма, відповідно до якої від моменту відкриття кримінальної справи щодо СЗЧ, військова служба військового-втікача автоматично призупиняється. Як наслідок – військова частина під час розслідування кримінальної справи про СЗЧ залишається ніби осторонь, а сам військовослужбовець ніби «зависає в повітрі» без закріплення за якоюсь військовою частиною. Як коментує Секретар комітету з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Роман Костенко:
«це дає підрозділу можливість “відхреститися” від утікача під час розслідування. Мовляв, військовий втік, значить, ми не несемо за нього відповідальність, нехай розбираються правоохоронці»
Натомість, законопроект передбачає, що військова служба не припиняється, хоч військовий, який здыйснив СЗЧ:
- втрачатиме право на соціальні гарантії та пільги, які мають діючі військові;
- період перебування у СЗЧ буде враховуватись до строку служби або вислуги;
- грошове, речове, продовольче та інші види забезпечення призупинятимуться.