Зміни тривалості відпустки без збереження заробітної плати

Законодавство України значно змінилось за три роки повномасштабного військового вторгнення, в усіх сферах життя відбувається поступова адаптація законодавчих норм, з одного боку – з метою пристосувати правову систему до реалій військового часу, з іншого – до європейських нормативів та стандартів.

Зміни відбуваються і в трудовому законодавстві. Навіть врегулювання відпусток значно змінилось у зв’язку з воєнним станом – Законом №3494-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22.11.2023 було змінено тривалість відпустки без збереження заробітної плати:

  • збільшено тривалість відпустки, яку працівник за згодою роботодавця має право взяти без збереження заробітної плати – з 15 до 30 календарних днів на рік;
  • передбачено, що працівник може взяти необмежену за тривалістю відпустку без збереження зарплати у випадках загрози збройної агресії, епідемій та інших надзвичайних ситуацій. 

На що варто звернути увагу приймаючи рішення про те, чи взяти відпустку «за власний рахунок» ?

Відпустка без збереження заробітної плати (або відпустки, якщо їх було декілька) не включається в нарахування стажу, який визначає право на основну оплачувану відпустку (ст. 26 Закону України «Про відпустки»).

Чи платить ФОП єдиний внесок, якщо його мобілізовано до ЗСУ