Для військових командирів передбачена відповідальність за деякі злочини підлеглих

Ратифікація Україною 21 серпня 2024 р. Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього має наслідком внесення змін в українське кримінальне законодавство. Встановлення відповідальності військових командирів за злочини підлеглих військовослужбовців – одна з цих змін.

9 жовтня ВРУ прийняла законопроект №11484 про внесення змін до Кримінального кодексу та КПК. Відповідно до цих змін Кримінальний кодекс України доповнено статтею 31-1 яка передбачає кримінальну відповідальність військового командира, іншої особи, яка фактично діє як військовий командир та іншого начальника за будь-який зі злочинів що передбачені статтями 437-439 , 442 і 442-1 КК вчинених підлеглою особою яка перебувала на момент вчинення злочину під його фактичним командуванням і контролем внаслідок нездійснення ним належного контролю над такою особою. Мова йде про воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид, злочин агресії та застосування зброї масового знищення.

Нова стаття передбачає й необхідну умову настання кримінальної відповідальності – військовий командир або інша особа, яка фактично діє як військовий командир, знав або, зважаючи на обставини, що склалися на той час, повинен був і міг знати, що зазначена підлегла особа вчинила або мала намір вчинити такий злочин, проте не вжив дій, які повинен був і міг вжити у межах своїх повноважень для запобігання чи припинення вчинення злочину або для повідомлення про такий злочин компетентного органу.

Відповідальність військових командирів, зміни до КК