Вийти

Мобілізація шкільних вчителів можлива, якщо відстрочка не оформлена – суд

Шкільного вчителя можуть мобілізувати, якщо він завчасно не повідомив про підстави відстрочки до ТЦК – такого висновку дійшов суд.

Простіше кажучи, право на відстрочку – це тільки право, а от чи скористатись цим правом, чи ні – це рішення військовозобов’язаного і якщо він хоче скористатись правом та отримати відстрочку – то має заявити про це і оформити її.

Сама наявність підстави, що ви є шкільним вчителем та працюєте у освітньому закладі не менше як на 0,75 ставки НЕ виключає вас з числа військовозобов’язаних, які можуть бути призвані на військову службу по мобілізації допоки ви не повідомили про цю підставу та не оформили відстрочку у встановленому порядку. Якщо відстрочка не оформлена, то ви цим правом не користуєтесь і картотека АІТС «Оберіг» містить про вас лише звичайну інформацію як про будь-якого іншого військовозобов’язаного.

Непоодинокими є випадки, коли для перевірки військово-облікових документів працівники ТЦК зупиняють шкільних вчителів або інші категорії осіб, які мають право на відстрочку. Якщо на момент такої перевірки документів у вас не оформлене право на відстрочку – вас можуть мобілізувати, направити на ВЛК, далі – у навчальні підрозділи ЗСУ.

Звичайно, такі дії ТЦК чоловіки, які були мобілізовані попри наявність підстав для відстрочки, намагаються оспорити в суді і судова практика вже дозволяє відстежити позицію суду у таких справах:

«Коли у військовозобов’язаного є право на відстрочку, зокрема з підстав роботи на посаді вчителя, він повинен повідомити про це ТЦК до того, як його мобілізують. В іншому випадку, дії ТЦК з мобілізації особи, навіть, якщо в неї наявна передбачена законом підстава для відстрочки, є законними».

Тобто – суди вказують на те, що коли у військовозобов’язаний має право на відстрочку, то необхідно повідомляти ТЦК завчасно, а не після того, як військовозобов’язаного вже мобілізовано. Завчасне повідомлення передбачає, що вже на момент перевірки документів працівниками ТЦК, у вас має бути оформлена відстрочка, бо робити це після затримання, або надавати довідки що підтверджують місце роботи на наступний день – вже пізно.

Обставини справи №500/4666/24:

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування рішення ТЦК щодо його призову попри наявність підстав для відстрочки – робота шкільним вчителем на понад 0,75 ставки.

 Позивачем через додаток Резерв+ було оновлено свої військово-облікові дані як військовозобов’язаного. Заява про отримання довідки про відстрочку до ТЦК ним не подавалась. 22.07.2024 позивача було затримано на блокпосту та доставлено в приміщення ТЦК, з 24.07.2024 він вже перебував в навчальному полку.

В суді ТЦК вказало, що згідно даних, отриманих з АІТС «Оберіг» було встановлено, що позивач є в картотеці вільних залишків і підлягає призову на військову службу, тому оскільки він визнаний придатним до військової служби згідно довідки ВЛК від 22.07.2024, його було призвано на військову службу та направлено для подальшого проходження військової служби до військової частини.

Позивач підтвердив, що із заявою та підтверджуючими право на відстрочку документами він не звертався, а тому дана інформація була відсутня в АІТС «Оберіг».

ТЦК зазначив, що під час проведення мобілізаційних заходів, позивач не надав ніяких документів на підтвердження того, що він є шкільним вчителем та працює у закладі середньої загальної освіти і його зайнятість складає не менше як 0,75 ставки. Відповідна довідка від  управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації видана була видана вже 23.07.2024, тобто після того, як позивача вже було призвано на військову службу 22.07.2024.

У цій справі №500/4666/24 суд вказав, що бере до уваги, що довідка про місце роботи позивача вчителем математики видана 23.07.2024, тобто, наступного дня після виникнення спірних правовідносин, а отже твердження позивача про протиправні дії ТЦК щодо його призову 22.07.2024 за наявності права на відстрочку не підтверджено доказами.

Суд зазначив, що для того, щоб скористатися правом на відстрочку, військовозобов’язаний повинен подати заяву та долучити підтверджуючі документи. Саме на військовозобов`язаного покладено обов`язок самостійно повідомити ТЦК про наявність підстав для відстрочки і надати документи, які це право підтверджують.

Оцінюючи дії ТЦК, суд в своєму рішенні визнав, що дії ТЦК не порушили прав позивача, оскільки він із заявою про надання відстрочки не звертався, тому відповідно така відстрочка не оформлялася і відповідна інформація була відсутня в АІТС «Оберіг».

Отже, позивач програв суд та продовжить служити в лавах ЗСУ

Мобілізація, право на відстрочку, шкільні вчителі