Вийти

Пропуск строку для прийняття спадщини

В Україні процедура прийняття спадщини регулюється Цивільним кодексом. Відповідно до статті 1270, строк для прийняття спадщини становить 6 місяців і починається з дня відкриття спадщини (смерті спадкодавця). Протягом цього часу спадкоємець повинен звернутися до нотаріуса із заявою. Якщо цього не зроблено, вважається, що спадкоємець відмовився від спадщини.

Винятки:

  • Спадкоємець, який проживав разом із спадкодавцем. Якщо спадкоємець постійно мешкав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини і не відмовився від неї протягом установленого строку, він автоматично вважається таким, що прийняв спадщину.
  • Особи із захищеним статусом. Малолітні, неповнолітні, недієздатні або обмежено дієздатні особи автоматично визнаються такими, що прийняли спадщину.

Разом з тим, з початку війни законодавцем було запроваджено зупинення перебігу вказаного 6-місячного строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття. Від 29 червня 2022 року діють нові зміни щодо строків оформлення спадщини під час воєнного стану. Так, відповідно п. 3 постанови КМУ від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Що робити у разі пропуску строку прийняття спадщини

Звернення до нотаріуса. Якщо інші спадкоємці, які прийняли спадщину, надають письмову згоду, спадкоємець, який пропустив строк, може звернутися до нотаріуса або до посадової особи органу місцевого самоврядування (у сільській місцевості) за місцем відкриття спадщини для подання заяви.

Звернення до суду. У разі поважної причини пропуску строку спадкоємець має право подати позов до суду. Суд може встановити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Отримання військовими грошових виплат за знищену ворожу техніку