Собака є об’єктом права власності згідно чинного законодавства. А тому, власник собаки несе за неї увесь тягар відповідальності.
Порядок утримання домашніх тварин врегульовано низкою нормативних правових актів: законом «Про захист тварин від жорстокого поводження», законом «Про ветеринарну медицину», законом «Про благоустрій населених пунктів» (плюс положеннями про благоустрій у конкретних містах, які затверджуються міськими радами), законом «Про охорону навколишнього середовища», «Про захист населення від інфекційних хвороб», тощо.
На господаря собаки покладаються обов’язки забезпечення безпеки:
- самої тварини,
- інших оточуючих людей та тварин,
- майні від заподіяння шкоди собакою,
- дорожнього руху при прогулянці з твариною біля транспортних шляхів і при їх переході.
Стаття 154 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність власника собаки у випадку порушення правил якими заборонено вигул собак без повідків, намордників і в невстановлених для вигулу місцях. Ця відповідальність власника полягає у сплаті штрафу, до прикладу – за вигул собаки без повідця та намордника (в місцях та для порід, для яких це є обов’язковим) штраф може бути у розмірі 170-340 грн (вперше і 340-510 грн. за друге таке порушення). Такі само штрафи можуть бути накладені і за порушення санітарно-гігієнічних норм, тобто за те, що власник не прибрав за собакою. А от у разі, якщо на прогулянці собака без повідця завдасть шкоду здоров’ю людини, штраф становитиме 1700-3400 грн, плюс – тварину можуть конфіскувати як небезпечну. Та й постраждала особа має право звернутись з цивільним позовом про відшкодування заподіяної собакою шкоди.
Цивільний позов про відшкодування матеріальної та моральної шкоди може бути подано в разі коли завдано шкоду майну чи здоров’ю потерпілого, або йому були завдані відповідні немайнові втрати (ст.ст. 1166-1167 ЦК України). При цьому, якщо собака є джерелом підвищеної небезпеки (окремі породи), тоді право потерпілої особи на відшкодування збитків виникає незалежно від наявності чи відсутності вини власника собаки.
Власник собаки за заподіяння нею шкоди може нести і кримінальну відповідальність відповідно до ст. 128 КК України в тому разі, коли потерпілому були нанесені середньої тяжкості або тяжкі тілесні ушкодження. В цьому разі для власника передбачено покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин або виправні роботи на строк до 2-х років, або обмеженням волі на строк до 2-х років. Штраф не передбачено, проте, постраждала від собаки особа, майже завжди подає і цивільний позов в рамках кримінального провадження, а судова практика доводить, що суди задовольняють такі позови щодо сум відшкодування потерпілого.