Збір коштів без сплати податків у межах волонтерської діяльності

Є два законні способи офіційно збирати грошову допомогу чи донати на особисту картку волонтера без необхідності сплачувати податки, передбачені чинним законодавством.

1 варіант: зареєструвати благодійну організацію (благодійний фонд) чи громадську організацію і приймати кошти на рахунки цього фонду або організації.

2 варіант: внести дані про фізичну особу-волонтера до Єдиного Реєстру волонтерів – бази даних осіб, які надають допомогу захисникам та постраждалим громадянам з 2014 року.

Стаття 165 Податкового кодексу України містить положення, що дозволяють уникнути оподаткування коштів, зібраних на особисту картку в рамках волонтерської діяльності, за дотримання певних умов. Згідно з підпунктом 165.1.54 статті 165 ПКУ, «звільняються від оподаткування зокрема доходи, отримані благодійниками – фізособами, внесеними у реєстр волонтерів за умови, якщо вони використані на допомогу ЗСУ і іншим підрозділам, задіяним у захисті країни від збройної агресії, або фізособам, які мешкають на території населених пунктів де проводиться антитерористична операція, або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах». дана норма діє ще з 2014 року, але поширюється й на нинішній час, охоплюючи випадки збройної агресії РФ та «воєнного стану» на території України.

Для звільнення від оподаткування грошових надходжень на особисту картку волонтера, фізична особа-волонтер має виконати наступні обов’язкові умови:

  • бути включеною до офіційного Єдиного Реєстру волонтерів, який ведеться Державною податковою службою України;
  • кошти повинні надходити не на будь-який рахунок фізичної особи, а саме на той, що зазначений у Реєстрі волонтерів;
  • отримані кошти мають бути фактично використані виключно на цілі, зазначені в пп.165.1.54 статті 165 ПКУ, або на документально підтверджені витрати, пов’язані з благодійною діяльністю;
  • волонтер повинен подати звітність до податкової служби України та вказати у «Декларації про майновий стан і доходи» суму коштів, отриманих на волонтерську діяльність, з можливістю підтвердження їх цільового використання.
Прийняття спадщини в Україні спадкоємцями, які перебувають за кордоном